Aktualności

Żydzi i katolicy – budujmy porozumienie, przemieńmy atmosferę

W przeszłości Żydzi i katolicy byli ofiarami fałszywych i strasznych oskarżeń, dlatego dla naszych wspólnych relacji kluczowe jest budowanie porozumienia. Musimy, jedni i drudzy, wyjaśnić, kim jesteśmy, za czym się opowiadamy i wspólnie pracować na rzecz tworzenia życzliwej i przyjaznej atmosfery między nami – mówi w wywiadzie dla „Przeglądu Uniwersyteckiego” Susannah Heschel – córka rabina Abrahama J. Heschela, która jest profesorem studiów żydowskich w Dartmouth College w Stanach Zjednoczonych.

2022-12-23 Czytaj dalej...

Adwent i Chanuka na KUL

Bp MIeczysław Cisło zapala świece w wieńcu adwentowymCentrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela zorganizowało wspólne świętowanie Chanuki oraz Adwentu dla społeczności akademickiej i mieszkańców Lublina – miasta wielokulturowego i wieloreligijnego. – Światło świecznika chanukowego i wieńca adwentowego jest organiczną jednością. Ogrzewa i jednoczy – zaznaczył Mieczysław Cisło biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej.

 

2022-12-22 Czytaj dalej...

Hebrajski komentarz do Ewangelii na IV Niedzielę Adwentu

Jezus (hebr. Jeszua) jest skróconą wersją imienia „Jehoszua” (Pan Zbawia), Emmanuel (hebr. immanu El) oznacza „Bóg z nami” – to dwa hebrajskie imiona, które zawierają w sobie istotę i funkcję zapowiadanego Mesjasza – pisze w komentarzu na IV Niedzielę Adwentu biblista ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel, dyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela.

2022-12-19 Czytaj dalej...

Światła w ciemności – wspólne świętowanie Adwentu i Chanuki na KUL

Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela serdecznie zaprasza na wspólne świętowanie Adwentu i Chanuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Uroczystość odbędzie się w poniedziałek, 19 grudnia 2022 r. o godzinie 18:00 przed Gmachem Głównym lubelskiej uczelni.

2022-12-14 Czytaj dalej...

Hebrajski komentarz do Ewangelii na III Niedzielę Adwentu

Zapowiedź Mesjasza, który przychodzi i uzdrawia swój lud i jest gotów za niego cierpieć. Jezus posłużył się tymi obrazami, ponieważ wiedział, że jego słuchacze dobrze je znają i chciał, aby w tym świetle odczytywali wydarzenia Jego czasów – pisze Shlomo Libertowski, wykładowca Tory w Beth Shemesh w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Komentarz pozwala głębiej zrozumieć Ewangelię trzeciej Niedzieli Adwentu (Mt 11, 2-11).

2022-12-13 Czytaj dalej...

Papież Franciszek: KUL uczcił ofiary Akcji „Reinhardt”, w której zginęło 2 mln osób

W poniedziałek, Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, upamiętniło rocznicę Akcji „Reinhardt”. W czasie II wojny światowej spowodowała ona zagładę prawie dwóch milionów osób, głównie pochodzenia żydowskiego – podkreślił papież Franciszek podczas cotygodniowej środowej audiencji generalnej w Watykanie.

- Niech pamięć o tym strasznym wydarzeniu rozbudzi we wszystkich pragnienie i działania na rzecz pokoju. Historia się powtarza, widzimy co się teraz dzieje na Ukrainie. Módlmy się o pokój. Z serca błogosławię Was tu obecnych i Waszych rodaków - dodał Ojciec Święty, pozdrawiając pielgrzymów z Polski.

 

2022-12-07 Czytaj dalej...

Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji "Reinhardt"

- Podczas Akcji "Reinhardt" zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła - podkreślił ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji "Reinhardt" w 80. rocznicę jej rozpoczęcia. Uroczystości upamiętniające ofiary Holokaustu zorganizowało w Lublinie Centrum Heschela KUL. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy - ocenił podczas obchodów izraelski dyplomata.

2022-12-06 Czytaj dalej...

Katolicy i Żydzi wspólnie upamiętnili osobę Abrahama J. Heschela w Rzymie

Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim przedstawiciele katolickich i żydowskich organizacji wspólnie upamiętnili postać Abrahama Heschela 50 lat po jego śmierci. W konferencji 29 listopada wziął udział ks. Mirosław Wróbel, dyrektor nowo otwartego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela.

2022-11-30 Czytaj dalej...

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

2022-11-28 Czytaj dalej...

79. rocznica akcji „Erntefest" (Dożynki) na Majdanku

Przedstawiciele Centrum Heschela KUL wspólnie z byłymi więźniami, przedstawicielami lokalnych władz, polskiej społeczności żydowskiej oraz uczniami lubelskich i warszawskich szkół 3 listopada 2022 r. oddali cześć pamięci ofiar akcji „Erntefest" (Dożynki), największej egzekucji w historii wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych. 

2022-11-08 Czytaj dalej...


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona