Aktualności
Żydzi i katolicy – budujmy porozumienie, przemieńmy atmosferę
W przeszłości Żydzi i katolicy byli ofiarami fałszywych i strasznych oskarżeń, dlatego dla naszych wspólnych relacji kluczowe jest budowanie porozumienia. Musimy, jedni i drudzy, wyjaśnić, kim jesteśmy, za czym się opowiadamy i wspólnie pracować na rzecz tworzenia życzliwej i przyjaznej atmosfery między nami – mówi w wywiadzie dla „Przeglądu Uniwersyteckiego” Susannah Heschel – córka rabina Abrahama J. Heschela, która jest profesorem studiów żydowskich w Dartmouth College w Stanach Zjednoczonych.
Adwent i Chanuka na KUL
Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela zorganizowało wspólne świętowanie Chanuki oraz Adwentu dla społeczności akademickiej i mieszkańców Lublina – miasta wielokulturowego i wieloreligijnego. – Światło świecznika chanukowego i wieńca adwentowego jest organiczną jednością. Ogrzewa i jednoczy – zaznaczył Mieczysław Cisło biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej.
Hebrajski komentarz do Ewangelii na IV Niedzielę Adwentu
Jezus (hebr. Jeszua) jest skróconą wersją imienia „Jehoszua” (Pan Zbawia), Emmanuel (hebr. immanu El) oznacza „Bóg z nami” – to dwa hebrajskie imiona, które zawierają w sobie istotę i funkcję zapowiadanego Mesjasza – pisze w komentarzu na IV Niedzielę Adwentu biblista ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel, dyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela.
Światła w ciemności – wspólne świętowanie Adwentu i Chanuki na KUL
Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela serdecznie zaprasza na wspólne świętowanie Adwentu i Chanuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Uroczystość odbędzie się w poniedziałek, 19 grudnia 2022 r. o godzinie 18:00 przed Gmachem Głównym lubelskiej uczelni.
Hebrajski komentarz do Ewangelii na III Niedzielę Adwentu
Zapowiedź Mesjasza, który przychodzi i uzdrawia swój lud i jest gotów za niego cierpieć. Jezus posłużył się tymi obrazami, ponieważ wiedział, że jego słuchacze dobrze je znają i chciał, aby w tym świetle odczytywali wydarzenia Jego czasów – pisze Shlomo Libertowski, wykładowca Tory w Beth Shemesh w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Komentarz pozwala głębiej zrozumieć Ewangelię trzeciej Niedzieli Adwentu (Mt 11, 2-11).
Papież Franciszek: KUL uczcił ofiary Akcji „Reinhardt”, w której zginęło 2 mln osób
W poniedziałek, Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, upamiętniło rocznicę Akcji „Reinhardt”. W czasie II wojny światowej spowodowała ona zagładę prawie dwóch milionów osób, głównie pochodzenia żydowskiego – podkreślił papież Franciszek podczas cotygodniowej środowej audiencji generalnej w Watykanie.
- Niech pamięć o tym strasznym wydarzeniu rozbudzi we wszystkich pragnienie i działania na rzecz pokoju. Historia się powtarza, widzimy co się teraz dzieje na Ukrainie. Módlmy się o pokój. Z serca błogosławię Was tu obecnych i Waszych rodaków - dodał Ojciec Święty, pozdrawiając pielgrzymów z Polski.
Centrum Heschela KUL upamiętniło ofiary Akcji "Reinhardt"
- Podczas Akcji "Reinhardt" zginęło dwa miliony Żydów, tylko z powodu swojego pochodzenia. Musimy działać wspólnie, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła - podkreślił ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne podczas upamiętnienia ofiar niemieckiej akcji "Reinhardt" w 80. rocznicę jej rozpoczęcia. Uroczystości upamiętniające ofiary Holokaustu zorganizowało w Lublinie Centrum Heschela KUL. - Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Centrum Heschela. To bardzo ważna inicjatywa, symbol wzajemnego zaufania, dialogu i zrozumienia, a to jest dokładnie to, czego dziś potrzebujemy - ocenił podczas obchodów izraelski dyplomata.
Katolicy i Żydzi wspólnie upamiętnili osobę Abrahama J. Heschela w Rzymie
Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim przedstawiciele katolickich i żydowskich organizacji wspólnie upamiętnili postać Abrahama Heschela 50 lat po jego śmierci. W konferencji 29 listopada wziął udział ks. Mirosław Wróbel, dyrektor nowo otwartego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela.
Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu
Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.
79. rocznica akcji „Erntefest" (Dożynki) na Majdanku
Przedstawiciele Centrum Heschela KUL wspólnie z byłymi więźniami, przedstawicielami lokalnych władz, polskiej społeczności żydowskiej oraz uczniami lubelskich i warszawskich szkół 3 listopada 2022 r. oddali cześć pamięci ofiar akcji „Erntefest" (Dożynki), największej egzekucji w historii wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych.