Aktualności

Jezus o kobietach liderkach w Kościele

Słuchając historii uzdrowienia teściowej Szymona Piotra, która wstała z łóżka i „usługiwała” Jezusowi i Jego uczniom, możemy odebrać ją jako przesłanie skierowane do kobiet, aby służyły mężczyznom zawsze i wszędzie, bez względu na okoliczności – o tym, dlaczego wrażenie to jest mylące i do czego wezwaniem może być ta historia, tłumaczy dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 4 lutego.

 

2024-02-03 Czytaj dalej...

Potrójnie fałszywe świadectwo diabła o Jezusie

W Ewangelii tej niedzieli czytamy, że Jezus surowo nakazuje milczenie szatanowi, który nazwał Go „Świętym Boga”. Mówi kategorycznie: „Milcz i wyjdź z niego” (Mk 1,25), dosłownie w tekście greckim: “Nałóż sobie kaganiec”. Ma ku temu powody – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 28 stycznia ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, biblista i publicysta, szef sekcji polskiej Radia Watykańskiego i serwisu Vatican News.

2024-01-28 Czytaj dalej...

Pamięć o Auschwitz – lekcja do odrobienia przez każde kolejne pokolenie

2024-01-27 Czytaj dalej...

Zaskakujące spotkania z Bożą obecnością w Biblii Hebrajskiej i Talmudzie Babilońskim 

Czytania z tej niedzieli skupiają się wokół idei Królestwa Bożego i znaczenia spotkania się z obecnością Boga w naszym życiu. Bóg może do nas przemówić nawet przez prostytutkę, nawet jeśli jesteśmy wielkimi grzesznikami. Liczy się nasza odpowiedź na Jego wezwanie, ponieważ Jego Królestwo już TUTAJ jest – o przykładach nieoczekiwanych Bożych powołań w Biblii Hebrajskiej i Talmudzie Babilońskim mówi Shlomo Libertovski, wykładowca Tory w Beth Shemesh, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 21 stycznia.

2024-01-20 Czytaj dalej...

Rektor KUL: Chcemy być tymi, którzy wprowadzają pokój

Dla chrześcijanina głoszenie pokoju jest zwiastowaniem Chrystusa, który jest naszym pokojem, i przepowiadaniem Ewangelii, która jest Ewangelią pokoju. Jest wezwaniem skierowanym do wszystkich, aby byli tymi, którzy wprowadzają pokój – mówił ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel podczas obchodów Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej, które odbyły się 18 stycznia br. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Tegorocznemu wydarzeniu patronowało hasło: „Pokój mój daję wam”.

2024-01-19 Czytaj dalej...

Kim dla Żydów współczesnych Jezusowi był Baranek Boży?

W scenie ewangelicznej Jan Chrzciciel przy swoich uczniach daje świadectwo o Jezusie, nazywając Go „Barankiem Bożym”. W świetle Biblii Hebrajskiej tytuł ten posiadał głęboki sens – o tym, co oznaczały te słowa dla Żydów czasów Jezusa oraz o pierwszych słowach Chrystusa na kartach Ewangelii św. Jana mówi pełnomocnik rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich i badań naukowych w Ziemi Świętej ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 14 stycznia.

2024-01-13 Czytaj dalej...

Dzień Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej na KUL

„Pokój mój daję wam” – to hasło tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej, które odbędą się w środę, 18 stycznia br., o godzinie 17.00 w auli 1031 Collegium Jana Pawła II na KUL. Organizatorami wydarzenia z udziałem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha są Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego oraz Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im Abrahama J. Heschela.

2024-01-10 Czytaj dalej...

Co magowie mają wspólnego z historią Mojżesza i egipskiego faraona?

2024-01-06 Czytaj dalej...

Trzy tajemnice czterdziestego dnia po narodzeniu Jezusa

W czterdziestym dniu po narodzeniu syna według prawa żydowskiego dokonywały się trzy wydarzenia: „oczyszczenie” matki dziecka, „wykupienie” pierworodnego oraz „przedstawienie” dziecka. Łukasz nie wspomina o wykupie Jezusa. Przechodzi od razu do „przedstawienia” (powierzenia) Jezusa, jakby chciał powiedzieć, że nie został On wykupiony i nie został zwrócony rodzicom, ale przeciwnie: został oddany Bogu Swemu Ojcu w Świątyni, na Jego całkowitą własność – podkreślił wykładowca Pisma Świętego w Akademii Katolickiej w Warszawie ks. dr Andrzej Tulej, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na Niedzielę Świętej Rodziny.

2023-12-29 Czytaj dalej...

Boże Narodzenie - kontynuacja i zaskakująca nowość Bożej historii

Boże Narodzenie to najradośniejszy i najpiękniejszy cud, w którym świętujemy Wcielenie Syna Bożego. W tej uroczystości widać zarówno kontynuację jak i nowość, jaką Chrystus wnosi w historię zbawienia zapisaną w Starym Testamencie – pisze w komentarzu do Ewangelii Bożego Narodzenia dla Centrum Heschela KUL jego dyrektor biblista ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL.

2023-12-24 Czytaj dalej...


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona