Aktualności

Prof. Szewach Weiss spoczął w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie

Przedstawiciele władz państwowych Izraela i Polski oraz licznie zgromadzona rodzina i przyjaciele pożegnali prof. Szewacha Weissa. Ocalony z Zagłady, były przewodniczący Knesetu, przewodniczący Rady Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Ambasador Izraela w Polsce spoczął 5 lutego 2023 r. w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie. Szewach Weiss zmarł w piątek, 3 lutego 2023 r. w Tel-Awiwie.

2023-02-06 Czytaj dalej...

Centrum Heschela KUL: Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

Podobnie jak sól mamy nadawać Boży smak życiu innych. Jak światło mamy dawać innym nadzieję w ciemnościach codzienności. Jak miasto na górze – Jerozolima – nasze życie ma być świadectwem i prowadzić innych do Boga. O zadaniach, jakie stawia przed nami dzisiaj Jezus, pisze w komentarzu do niedzielnej Ewangelii biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

2023-02-05 Czytaj dalej...

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: świat się nie zmienił, czy tym razem wystarczająco wcześnie zareagujemy?

„To bardzo ważne, żeby tak ekstremalnego zła jak ludobójstwo, masowe mordy nie traktować w kategoriach incydentalnych, to nigdy i nigdzie nie powstaje samo z siebie” – mówi dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia przypada 78. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, w którym zginęło 1,1 mln osób.

2023-01-30 Czytaj dalej...

Centrum Heschela KUL: Dlaczego uczniowie stając się „rybakami ludzi” porzucili sieci?

W dzisiejszej Ewangelii uczniowie stają się „rybakami ludzi”. Jednak, zastanowiwszy się głębiej, ten obraz staje się nieco niepokojący. Ryby wyciągnięte z wody szybko giną, nie mają szans na przeżycie. Dlaczego więc Jezus nazwał swoich uczniów „rybakami ludzi”? Dlaczego stając się nimi uczniowie porzucają sieci? O metaforze łowienia ludzi na tle Biblii hebrajskiej pisze dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL.

2023-01-24 Czytaj dalej...

Archidiecezjalne obchody Dnia Judaizmu na KUL

Polacy i Żydzi mieszkali razem przez wieki na tej samej polskiej ziemi, razem pracowali i modlili się, razem tworzyli wspólną polską kulturę, której Żydzi są wybitnymi przedstawicielami - przypomniał rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski z okazji Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej. - Łączy nas bardzo wiele, o wiele więcej niż nam się to na co dzień wydaje - dodał rektor KUL. 

Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w Lublinie oraz Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela zorganizowały 18 stycznia - z okazji XXVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim - spotkanie poświęcone relacjom chrześcijan i Żydów. W wydarzeniu - poza duchownymi katolickimi - udział wzięli również przedstawiciele środowisk żydowskich, m.in. rabin Icchak Chaim Rapoport z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, który wygłosił wykład o żydowskiej Passze.

2023-01-24 Czytaj dalej...

Centrum Heschela KUL: Jan Paweł II zmienił relacje Kościoła z Judaizmem

Święty Jan Paweł II bardzo zmienił relacje Kościoła katolickiego z Judaizmem. On nie tylko realizował zalecenia Soboru Watykańskiego II, ale robił to z wewnętrznego przekonania – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, dyrektor Biura Komunikacji Zagranicznej KEP i wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

2023-01-18 Czytaj dalej...

Dzień Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej na KUL

Tegoroczne obchody Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej rozpoczną się w środę, 18 stycznia 2023 r., o godzinie 17 w auli 1031 Collegium Jana Pawła II na KUL. Organizatorami wydarzenia są Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego oraz Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im Abrahama J. Heschela.

2023-01-13 Czytaj dalej...

Komentarz Żydowski do Ewangelii - Uroczystość Objawienia Pańskiego

Wraz ze złotem, kadzidłem i mirrą Mędrcy oferują nam dodatkowy dar. Żydzi – Maryja i Józef dzielą się gościnnością z pogańskimi Mędrcami. Drugi rozdział Ewangelii Mateusza zawiera zatem lekcję międzyreligijnej współpracy – napisała w komentarzu dla Centrum Heschela KUL prof. Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka, która wykładała Nowy Testament na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, w polskiej tradycji nazywana świętem Trzech Króli, jest jednym z najstarszych i najbardziej chrześcijańskich świąt. Zazwyczaj obchodzona jest 6 stycznia, choć w niektórych krajach pokłon Mędrców wspominany jest w pierwszą niedzielę po 1 stycznia.

2023-01-13 Czytaj dalej...

Hebrajski komentarz do Ewangelii Pierwszej Niedzieli Nowego Roku 2023

Ewangelia na pierwszą niedzielę Nowego Roku ma dwie odsłony. Pierwsza dotyczy pasterzy, którzy usłyszeli wiadomość od aniołów, wyruszyli i na końcu ujrzeli Mesjasza. Druga odsłona związana jest z Maryją, która pozwalała Bogu działać w Swoim Życiu. Maryja jest obrazem każdego chrześcijanina, w którym ma narodzić się Chrystus – pisze w komentarzu do Ewangelii dla Centrum Heschela KUL prof. dr hab. Wojciech Kaczmarek, kierownik Katedry Dramatu i Teatru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

2022-12-31 Czytaj dalej...

Żydowski komentarz do Ewangelii Bożego Narodzenia

Świętując Boże Narodzenie i Chanukę, będąc niekiedy pogrążeni w mroku, powinniśmy pamiętać i wierzyć, że wszechmogący Bóg, może na nowo rozpalić światło w naszych duszach. Razem możemy oświetlić cały świat i rozpalić w nim ogień na nowo – pisze dla Centrum Heschela KUL w komentarzu do Ewangelii św. Jana rabin Oded Peles, żydowski kantor, muzykolog i izraelski edukator.

2022-12-23 Czytaj dalej...


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona