Aktualności
Jom Kipur – żydowski dzień postu i pokuty
W Izraelu wszystko zatrzymuje się na jedną dobę – lotnisko jest zamknięte, transport publiczny jest zawieszony, religijni Żydzi przez 25 godzin wstrzymują się od spożywania wody i jedzenia. W Jom Kipur wszyscy gromadzą się, aby stanąć przed Bogiem i zjednoczeni w modlitwie prosić o Jego przebaczenie. Dziś wieczorem rozpoczyna się Jom Kipur – Dzień Przebłagania – najbardziej uroczysty dzień roku. O duchowym i biblijnym znaczeniu tego święta mówi dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, specjalistka współczesnych relacji żydowsko-chrześcijańskich z Izraelskiego Centrum Stosunków Żydowsko-Chrześcijańskich w Galilei.
Nawróceni grzesznicy przed sprawiedliwymi - żydowskie źródła Jezusowej przypowieści

Limit przebaczania czy przebaczanie bez limitu?
Kluczem do zrozumienia odpowiedzi Jezusa na pytanie Piotra o limit przebaczenia jest przypowieść o litościwym królu i nielitościwym dłużniku. Jezus ukazuje zupełnie nowy wymiar podejścia do prawa, rzeczywistość, w której doświadczając bezgranicznego miłosierdzia Boga i naśladując je wobec braci, stajemy się do Niego podobni – pisze ks. Benedetto Di Bitonto z Wikariatu św. Jakuba katolików języka hebrajskiego w Izraelu, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 17 września.
Słodkie Rosz Haszana – dziś zaczyna się nowy 5784 rok w kalendarzu żydowskim
Rosz Haszana, czyli dosłownie „głowa roku”, jest pierwszym dniem nowego żydowskiego roku. Żydzi tego dnia podczas uroczystej kolacji chałkę i jabłka maczają w miodzie, co jest symbolem Bożego błogosławieństwa oraz pragnienia, by nadchodzący rok był również wypełniony słodyczą – o żydowskich tradycjach noworocznych w pierwszym dniu 5784 roku opowiada Centrum Heschela KUL przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu s. Eliana Kuryło CB, korektorka starożytnego języka hebrajskiego w Biblijnym Instytucie w Tuluzie.
Kard. Semeraro o beatyfikacji Ulmów: wyjątkowa - do chwały ołtarzy wyniesiona cała rodzina

Przebaczenie, które może skrzywdzić ofiarę i sprawcę
Czasami sprawca przemocy nie okazuje skruchy, nie bierze odpowiedzialności za wyrządzoną krzywdę i nie stara się jej naprawić, pojednanie może nie przynieść uzdrowienia, ale może być niebezpieczne zarówno dla osoby, która doświadczyła przemocy, jak i dla samej społeczności – o wskazówkach Jezusa, jak przebaczać i jednocześnie troszczyć się o nawrócenie brata lub siostry pisze dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 10 września.
Papież do czytelników książki KUL o Ulmach: wartości nie wolno zdradzać
„Niech ofiara złożona przez rodzinę Ulmów i ich dzieci, którzy nie wahali się oddać życia za udzielenie pomocy ośmiu osobom pochodzenia żydowskiego, będzie dla nas i dla przyszłych pokoleń symbolem wartości, których nie wolno zdradzać nawet pod groźbą śmierci” – napisał w imieniu Papieża abp Edgar Peña Parra z Watykanu w liście do rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego. KUL jest wydawcą książki Zabili nawet dzieci. Ulmowie, męczeńska rodzina, która pomagała Żydom.
Ulmowie – Samarytanie z Markowej
Historia rodziny Ulmów, męczenników, którzy podczas II wojny światowej pomagali Żydom, to przykład heroicznego męstwa zwykłej rodziny – ludzi, którzy „bronili życia za cenę życia”. 10 września w Markowej odbędzie się bezprecedensowa dla Kościoła powszechnego beatyfikacja – beatyfikacja całej rodziny męczenników – małżeństwa i siedmiorga dzieci, w tym jednego będącego jeszcze w łonie swej brzemiennej matki.
Życie św. Piotra – miłość, która pokonała strach
Ewangeliści wielokrotnie wspominają o lęku pierwszego z apostołów – św. Piotra. To św. Piotr chodząc po wodzie uląkł się wiatru i zaczął tonąć, to św. Piotr bał się prześladowań, to przecież również św. Piotr zaparł się trzykrotnie Jezusa. Biblista ks. prof. Mariusz Rosik w komentarzu na niedzielę 3 września wyjaśnia, że tym, co pozwoliło Piotrowi wygrać ostatecznie z lękiem i oddać życie za wiarę, była miłość. „Trzykrotna zdrada kontrastuje z trzykrotnym wyznaniem miłości” – pisze biblista dla Centrum Heschela KUL.
Więzi związane na ziemi i w niebie
Więzi między Bogiem i Jego narodem są głównym tematem trwającego żydowskiego miesiąca Elul. To czas odnawiania relacji z Bogiem i Jego szczególnej obecności. Aby nawiązać więź z niebem, trzeba najpierw jednak naprawić więź z bliźnimi – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL rabin Oded Peles, żydowski kantor i izraelski edukator, który na słowa Ewangelii niedzieli 27 sierpnia patrzy z perspektywy żydowskiej wiary i tradycji.