Aktualności

KUL nawiązał współpracę z argentyńskim Seminario Rabinico Latinoamericano

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zawarł 29 maja br. porozumienie z argentyńskim Seminario Rabinico Latinoamericano. Umowa zakłada m.in wymianę studentów, wspólne seminaria, warsztaty oraz wspólne publikacje akademickie. Wieloletnim rektorem seminarium był Rabin Abraham Skórka, który wraz z kard. Jorge Bergoglio, obecnym Papieżem, prowadził dyskusje teologiczne, opublikowane w książce pt. „W niebie i na ziemi”.

 

2023-05-30 Czytaj dalej...

Wylanie Ducha Świętego zapowiedział Mojżesz i prorocy Pięcioksięgu

Opisywane już w Pięcioksięgu Dary Ducha były przywilejem wybranych. Jednak nadzieja, że w dniach ostatecznych wszyscy otrzymają Ducha Bożego została wyrażona zarówno przez Mojżesza, jak i przez późniejszych proroków. Wydarzenie opisane w Dziejach Apostolskich wpisuje się w żydowską myśl o wylaniu Ducha, a jednocześnie otwiera nową erę z nowym objawieniem głoszącym „zmartwychwstanie i mesjaństwo” Jezusa – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL prof. Serge Ruzer, wykładowca na wydziale Religioznawstwa Porównawczego Hebrew University w Jerozolimie oraz pracownik naukowy w Centrum Studiów nad Chrześcijaństwem tejże uczelni.

2023-05-28 Czytaj dalej...

Szawuot – święto otrzymania Tory i dziękczynienia za Bożą wierność

Święto Szawuot to czas dziękczynienia za pierwsze wiosenne żniwa. To czas wielkiej wdzięczności Bogu za Jego pełne miłości Przymierze, za otrzymaną Torę i Dekalog. To również czas duchowego odrodzenia i rozbudzenia pragnienia, by usłyszeć głos Boga, który przemawia do nas w Swoim Słowie – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu s. Eliana Kuryło CB, korektor starożytnego języka hebrajskiego w Biblijnym Instytucie w Tuluzie. Obchodzone 6 dnia miesiąca siwan Szawuot jest jednym z trzech żydowskich Świąt Pielgrzymkowych.

2023-05-24 Czytaj dalej...

Zakończenie, które jest nowym początkiem, o Bogu nieustannie obecnym

W dzisiejszej Ewangelii, przed Swoim wniebowstąpieniem Jezus posyła uczniów, aby chrzcili (dosł. zanurzali) w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Chrystus zapewnia, że właśnie Ruach Ha-Kodesz, i tak jak Emmanuel – Bóg z nami, z początku Ewangelii św. Mateusza, będzie im stale towarzyszyć i będzie ich wsparciem i obroną – o Bogu nieustannie obecnym pośród swojego ludu na przestrzeni historii zbawienia opowiada w komentarzu Centrum Heschela KUL biblista ks. dr Mariusz Świder, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II.

2023-05-21 Czytaj dalej...

Dyrektor Centrum Heschela pełnomocnikiem rektora KUL ds. judaizmu

Ks. prof. Mirosław S. Wróbel został Pełnomocnikiem Rektora KUL ds. Relacji Katolicko-Żydowskich i Badań Naukowych w Ziemi Świętej. Na stanowisku dyrektora Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela zastąpi go ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL. Wręczenie nominacji odbyło się w środę 17 maja w rektoracie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

2023-05-17 Czytaj dalej...

Paraklet – trzy znaczenia greckiego słowa ukryte w Starym Testamencie 

Paraklet – słowo, które nie zostało przetłumaczone. Pojawia się w greckich tłumaczeniach Biblii hebrajskiej jeszcze sprzed czasów Jezusa i w aramejskim tłumaczeniu tekstu z I wieku. Kiedy więc pierwsi żydowscy uczniowie Chrystusa słyszeli słowo Paraklet, nie było ono im obce, ale sprawiało, że natychmiast jak symfonia rozbrzmiewały w nich wszystkie biblijne skojarzenia – o tym, jak rozumieć to greckie słowo w perspektywie Starego Testamentu i dlaczego w tłumaczeniach na różne języki pozostało ono w oryginale pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich.

2023-05-14 Czytaj dalej...

Ego eimi – słowa, które mówią wszystko

W dzisiejszej Ewangelii pojawia się jedna z siedmiu formuł autodeklaratywnych Chrystusa – Ego eimi – Ja jestem. Słowa te wypowiedziane po hebrajsku oznaczały imię Boga, którego Żydzi nie wypowiadali na głos. Jezus mówiąc „Ja jestem” utożsamia się z Bogiem i pozwala uczniom odkryć swoją Boską godność – mówi w komentarzu dla Centrum Heschela KUL biblista ks. prof. zw. dr hab. Mariusz Rosik.

2023-05-06 Czytaj dalej...

Pierwsze przymierze Boga z Żydami jest nadal ważne

Jak naucza II Sobór Watykański, i co wciąż potwierdza nauczanie Kościoła, pierwsze przymierze Boga z Żydami jest nadal ważne, ponieważ Bóg nie łamie przymierzy – podkreśla w komentarzu dla Centrum Heschela KUL dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka, która wykładała Nowy Testament na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.
2023-04-29 Czytaj dalej...

Wybiórcze słuchanie Pisma – błąd uczniów z Emaus

Nie możemy powtarzać błędów uczniów z Emaus. Musimy czytać Pismo Święte w całości i przyjmować je w całości, nie wybiórczo – pisze w komentarzu do Ewangelii Niedzieli Biblijnej dla Centrum Heschela KUL ks. dr Zbigniew Grochowski, doktor nauk biblijnych i archeologii, adiunkt w Katedrze Egzegezy Nowego Testamentu Zakładu Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

2023-04-22 Czytaj dalej...

KUL upamiętnił powstańców z getta warszawskiego

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – jego władze w osobie rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego oraz społeczność akademicka uczelni – upamiętnił 19 kwietnia żydowskich powstańców z getta warszawskiego. Przed Głównym Gmachem KUL rektor wraz ze studentami i nauczycielami akademickimi rozdawali żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania sprzed 80 lat.
2023-04-19 Czytaj dalej...


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona