Konferencja naukowa "Od idei „życia niewartego życia” do niewyobrażalnej zbrodni" upamiętniająca ofiary lubelskiego getta w 72. rocznicę jego likwidacji

kul_plakat_2024_82_ROCZNICA_HESCHEL.png

Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela serdecznie zaprasza na konferencję naukową pod tytułem Od idei „życia niewartego życia” do niewyobrażalnej zbrodni, która odbędzie się w dniu 18 marca 2024 w auli CTW-113 o godzinie 11:00.

Konferencja poświęcona jest pamięci Żydów, mieszkańców miasta Lublina i Lubelszczyzny, których brutalną deportację rozpoczęto w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku, kiedy to Getto w Lublinie zostało otoczone siłami SS, aby uniemożliwić mieszkańcom ucieczkę. Ludność żydowską przeprowadzano pieszo w kierunku rzeźni miejskiej, gdzie znajdowała się bocznica kolejowa i stamtąd odprawiano pociągi towarowe do obozu śmierci w Bełżcu. W okresie Holokaustu zamordowano prawie wszystkich żydowskich mieszkańców Lublina, którzy stanowili 1/3 ludności miasta. Po likwidacji getta dzielnica żydowska na Podzamczu została wyburzona, a wraz z nią dawne synagogi, domy modlitwy, biblioteki i zabytki kultury.

Zaplanowana na 18 marca 2024 konferencja naukowa przedstawi proces, w którym od idei „życia niewartego życia” przystąpiono do czynów. W nazistowskich Niemczech mordowanie na masową skalę rozpoczęto od ludzi chorych psychicznie, ułomnych i kalekich, co z jednej strony miało na celu ulżyć ich cierpieniom, a z drugiej strony zaoszczędzić środki na budowę „zdrowego” i postępowego społeczeństwa. Z upływem czasu kolejne grupy przeznaczono do unicestwienia, w tym przede wszystkich Żydów i Romów, mordując także inteligencję krajów okupowanych, jeńców wojennych, robotników przymusowych i więźniów obozów koncentracyjnych.

Konferencję naukową poprzedzi uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary, która będzie miała miejsce w poniedziałek 18 marca 2024 o godz. 9.30 na Umschlagplatz w Lublinie, ul. Zimna 2, z udziałem przedstawicieli hierarchii kościelnej, władz miasta Lublin i lubelskiego środowiska naukowego.

 


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona