Aktualności

Góra Przemienienia – miejsce mojego przebywania z Bogiem

Góra w Biblii Hebrajskiej to miejsce modlitwy i szczególnej łączności z Bogiem. Jezus jako nowy Mojżesz wchodzi wraz ze swymi uczniami na górę, aby doświadczyć obecności Boga i objawić swoją mesjańską chwałę. Człowiek odnajdujący Boga im bardziej będzie w Boga wsłuchany, tym bardziej będzie doświadczał Jego mocy w swoim życiu – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 6 sierpnia Pełnomocnik Rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich i badań naukowych w Ziemi Świętej ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel.

2023-08-05 Czytaj dalej...

Zmarł wybitny judaista prof. dr hab. Krzysztof Pilarczyk

Zmarł Prof. dr hab. Krzysztof Pilarczyk – religioznawca, judaista i biblista, wieloletni pracownik Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Rady Naukowej Centrum Heschela KUL. O śmierci prof. Pilarczyka poinformowały władze instytutu na stronie internetowej.

2023-08-01 Czytaj dalej...

Trzeba czasem wyruszyć w daleką podróż, żeby znaleźć skarb ukryty w sobie

Czasami jest tak, że musimy udać się w daleką podróż, aby odkryć, że nasz prawdziwy skarb był cały czas tuż obok nas. Odnalezienie go wymaga jednak zaangażowania. Dla wierzących – Żydów i chrześcijan – skarb, którego szukamy, został ukryty w naszych sercach. Tym skarbem jest bliskość z Bogiem – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, komentując Ewangelię z niedzieli 30 lipca.

2023-07-28 Czytaj dalej...

Tisza be Aw – najsmutniejszy dzień w żydowskim kalendarzu

Tego dnia nikt nie życzy sobie „dobrego” Tisza be Aw. W żydowskim roku dzień ten zajmuje niezwykle ważne miejsce. Dziś przypada Tisza be Aw (hebr. תשעה באב – dziewiąty dzień miesiąca Aw)  – dzień wspomnienia zburzenia Pierwszej i Drugiej Świątyni Jerozolimskiej, dzień żałoby i ścisłego postu. O tym jak obchodzony jest on w Izraelu i jakie jest jego znaczenie mówi dla Centrum Heschela KUL korektor starożytnego języka hebrajskiego s. Eliana Kuryło CB, przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu. Komentarz jest częścią cyklu, w którym omawiane są coroczne święta żydowskie.

2023-07-25 Czytaj dalej...

Przypowieści o ziarnku gorczycy i zakwasie - nieco inna interpretacja

Parabola o dobrym ziarnie i kąkolu podkreśla istnienie w świecie nie tylko moralnego dobra, ale także i zła. Zaczyn, zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie ma również znaczenie negatywne, to „kwas złości i przewrotności” (1 Kor 5,6-8), który należy usunąć. Dlatego dzisiejsze przypowieści są wezwaniem do radykalnej pracy nad sobą, a cierpliwości i miłosierdzia względem słabości drugiego człowieka – pisze ks. dr Zbigniew Grochowski w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 23 lipca.

2023-07-23 Czytaj dalej...

Wypowiedzi prof. Zajączkowskiego są haniebne i niedopuszczalne

oświadczenieZa haniebne i niedopuszczalne uznajemy wypowiedzi prof. Ryszarda
Zajączkowskiego na temat „ludobójstwa żydowskiego” (dnia 11 lipca
br.) oraz niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady
Auschwitz-Birkenau (dnia 10 maja br.). Wyrażamy wdzięczność
Rektorowi KUL ks. Prof. Mirosławowi Kalinowskiemu za skierowanie tej
sprawy do rzecznika dyscyplinarnego KUL – czytamy w oświadczeniu
Zarządu Centrum Heschela KUL.

„Jednocześnie pragniemy podkreślić stanowisko KUL, które wyraził
rzecznik prasowy KUL dr hab. Robert Szwed: +Wypowiedzi profesora
Zajączkowskiego dalece wykraczają poza publicystykę naukową,
świadczą o instrumentalnym wykorzystywaniu historii, stanowią
rozpowszechnianie nieprawdy i szkodzą dobremu imieniu Uniwersytetu
(…) Rektor KUL uznaje wypowiedzi prof. Zajączkowskiego za
niedopuszczalne+” – piszą naukowcy.

 

Podpisał Zarząd Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL
im Abrahama J. Heschela:
ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL, dyrektor;
dr hab. Witold Mędykowski, wicedyrektor;
ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor.

2023-07-14

Objawienie zastrzeżone dla niemądrych, czyli prowokacja Jezusa

Wgląd w objawienie, które dokonuje się w Jezusie, posiadają – jak mówi tekst grecki - nepioi. Wyrażenie to ma podwójne znaczenie: pozytywne jako niemowlę, dziecko, i bardziej pejoratywne jako prosty, prostaczek, niewykształcony, niemądry. To, że jest ono zastrzeżone nie dla mądrych, znawców Prawa, ale dla prostaczków, jest swoistą prowokacją Jezusa – pisze wykładowca Pisma Świętego w Akademii Katolickiej w Warszawie ks. dr Andrzej Tulej, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 9 lipca.

2023-07-08 Czytaj dalej...

Jezus o duchowej wartości służby

W judaizmie idea służenia ważnym duchowym osobom i ich uczniom ma niezwykłą wartość. Wyraża ona uznanie dla sprawiedliwych, pragnienie przywiązania się do nich oraz uczenia się od nich w głęboko duchowy sposób – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL Shlomo Libertowski, wykładowca Tory w Beth Shemesh, komentując słowa Jezusa zawarte w Ewangelii niedzieli 2 lipca.

2023-07-01 Czytaj dalej...

Nowa Tora i Jezus jako nowy Mojżesz i nowy Jozue

Zdając sobie sprawę ze znaczenia Pięcioksięgu dla religii judaistycznej, Mateusz zamieścił w swojej Ewangelii pięć wielkich mów Jezusa. Odpowiadają one pięciu przełomowym momentom historii narodu wybranego. Dobra nowina o zbawieniu staje się nową Torą – Pięcioksięgiem, a Jezus nowym Mojżeszem – mówi w komentarzu dla Centrum Heschela KUL biblista ks. prof. zw. dr hab. Mariusz Rosik.

2023-06-25 Czytaj dalej...

Dzień krótki, pracy mnóstwo, ludzie leniwi, a zapłata wielka

Widząc tłumy ludzi, Jezus litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni. Zamiarem wszechmogącego Boga jest podtrzymanie życia wszystkich dusz. Dlatego Jezus był poruszony i Jego serce wzruszyło się na widok tłumów – o tym jak wiele odniesień do Biblii Hebrajskiej, podobieństw do rabinicznych nauk Miszny i do myśli żydowskich uczonych można znaleźć w niedzielnym fragmencie Ewangelii św. Mateusza pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL rabin Oded Peles, żydowski kantor i izraelski edukator.

2023-06-17 Czytaj dalej...


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona