Aktualności

Pustynia – błogosławieństwo czy przekleństwo? - ks. dr Tomasz Adamczyk

W Starym Testamencie pustynia była ziemią, na której nie spoczęło Boże błogosławieństwo. Jednak Bóg przygotowując swoich wybranych – Mojżesza, Eliasza, Jana Chrzciciela – do wielkich zadań wyprowadza ich na pustynię. Także Jezus na początku swojej publicznej działalności spędza czterdzieści dni na pustyni. Również my, do ważnych zadań i decyzji musimy przygotować się poprzez modlitwę i post udając się na pustynię – podkreśla w komentarzu dla Centrum Heschela KUL ks. dr Tomasz Adamczyk, adiunkt w Instytucie Nauk Socjologicznych KUL, sekretarz Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski, dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Katolicko – Żydowskiego w Lublinie.

2023-02-26 Czytaj dalej...

Bp Nicolini, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – jego postawa inspiruje również dziś

Jako lider, który stawił czoła antysemityzmowi w jego najbardziej ekstremalnej formie, bp Giuseppe Placido Nicolini – „Biskup Asyżu”, otrzymał 1977 r. tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata za uratowanie życia ponad 300 Żydów podczas Holokaustu. Stał się bohaterem, którego historia inspiruje również dziś.

2023-02-21 Czytaj dalej...

Nieporozumienia wokół zasady „oko za oko”

Często słyszę od Chrześcijan, że Żydzi propagują odwetową przemoc „oko za oko”, podczas gdy Jezus uczy przywracającej sprawiedliwości postawy nadstawiania drugiego policzka. Ta interpretacja ukazuje złe zrozumienie zarówno Jezusa, jak i judaizmu. Jezus mówi o gotowości przyjęcia upokorzenia, a nie o okaleczenia. Tradycja żydowska nie promuje przemocy i odwetu, wręcz przeciwnie nakazuje sprawcy rekompensatę bólu czy kosztów leczenia ofierze – tłumaczy w komentarzu dla Centrum Heschela KUL prof. Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka, która wykładała Nowy Testament na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

2023-02-18 Czytaj dalej...

Centrum Heschela KUL: Prawo, Prorocy, jota – trzeba zbadać kontekst by zrozumieć sens słów Jezusa

Niedzielna Ewangelia jest przepełniona terminami zaczerpniętymi z kultury żydowskiej. Czyż łatwo jest nam dziś zrozumieć takie terminy jak: „Prawo”, „Prorocy” czy „jota”? Czy rozumiemy je tak jak rozumiał je Jezus? – O tym, że badanie kontekstów winno stanowić pierwszy krok w rzetelnym podejściu do studium Biblii mówi w komentarzu do Ewangelii na VI Niedzielę Zwykłą biblista ks. dr Mariusz Świder, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II.

2023-02-11 Czytaj dalej...

Prof. Szewach Weiss spoczął w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie

Przedstawiciele władz państwowych Izraela i Polski oraz licznie zgromadzona rodzina i przyjaciele pożegnali prof. Szewacha Weissa. Ocalony z Zagłady, były przewodniczący Knesetu, przewodniczący Rady Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Ambasador Izraela w Polsce spoczął 5 lutego 2023 r. w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie. Szewach Weiss zmarł w piątek, 3 lutego 2023 r. w Tel-Awiwie.

2023-02-06 Czytaj dalej...

Centrum Heschela KUL: Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

Podobnie jak sól mamy nadawać Boży smak życiu innych. Jak światło mamy dawać innym nadzieję w ciemnościach codzienności. Jak miasto na górze – Jerozolima – nasze życie ma być świadectwem i prowadzić innych do Boga. O zadaniach, jakie stawia przed nami dzisiaj Jezus, pisze w komentarzu do niedzielnej Ewangelii biblista ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

2023-02-05 Czytaj dalej...

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: świat się nie zmienił, czy tym razem wystarczająco wcześnie zareagujemy?

„To bardzo ważne, żeby tak ekstremalnego zła jak ludobójstwo, masowe mordy nie traktować w kategoriach incydentalnych, to nigdy i nigdzie nie powstaje samo z siebie” – mówi dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia przypada 78. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, w którym zginęło 1,1 mln osób.

2023-01-30 Czytaj dalej...

Centrum Heschela KUL: Dlaczego uczniowie stając się „rybakami ludzi” porzucili sieci?

W dzisiejszej Ewangelii uczniowie stają się „rybakami ludzi”. Jednak, zastanowiwszy się głębiej, ten obraz staje się nieco niepokojący. Ryby wyciągnięte z wody szybko giną, nie mają szans na przeżycie. Dlaczego więc Jezus nazwał swoich uczniów „rybakami ludzi”? Dlaczego stając się nimi uczniowie porzucają sieci? O metaforze łowienia ludzi na tle Biblii hebrajskiej pisze dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL.

2023-01-24 Czytaj dalej...

Archidiecezjalne obchody Dnia Judaizmu na KUL

Polacy i Żydzi mieszkali razem przez wieki na tej samej polskiej ziemi, razem pracowali i modlili się, razem tworzyli wspólną polską kulturę, której Żydzi są wybitnymi przedstawicielami - przypomniał rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski z okazji Dnia Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej. - Łączy nas bardzo wiele, o wiele więcej niż nam się to na co dzień wydaje - dodał rektor KUL. 

Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego w Lublinie oraz Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela zorganizowały 18 stycznia - z okazji XXVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim - spotkanie poświęcone relacjom chrześcijan i Żydów. W wydarzeniu - poza duchownymi katolickimi - udział wzięli również przedstawiciele środowisk żydowskich, m.in. rabin Icchak Chaim Rapoport z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, który wygłosił wykład o żydowskiej Passze.

2023-01-24 Czytaj dalej...

Centrum Heschela KUL: Jan Paweł II zmienił relacje Kościoła z Judaizmem

Święty Jan Paweł II bardzo zmienił relacje Kościoła katolickiego z Judaizmem. On nie tylko realizował zalecenia Soboru Watykańskiego II, ale robił to z wewnętrznego przekonania – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, dyrektor Biura Komunikacji Zagranicznej KEP i wicedyrektor Centrum Heschela KUL.

2023-01-18 Czytaj dalej...


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona