Bp Nicolini, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – jego postawa inspiruje również dziś

Jako lider, który stawił czoła antysemityzmowi w jego najbardziej ekstremalnej formie, bp Giuseppe Placido Nicolini – „Biskup Asyżu”, otrzymał 1977 r. tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata za uratowanie życia ponad 300 Żydów podczas Holokaustu. Stał się bohaterem, którego historia inspiruje również dziś.

Ruch Walki z Antysemityzmem (CAM) zaprasza na spotkanie poświęcone bp. Giuseppe Placido Nicoliniemu oraz historii relacji katolicko-żydowskich od czasu Holokaustu, które znacznie zostały wzmocnione w obliczu rosnącego antysemityzmu.

Spotkanie online odbędzie się już dziś, 21 lutego o godz. 19.00. Transmisja wydarzenia na kanele YouTube https://www.youtube.com/live/WA2PVPQquxE?feature=share. Szczegóły na stronie internetowej organizacji: bishopofassisi.combatantisemitism.org


Wydarzenie zostało objęte patronatem Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrhama J. Heschela.

Giuseppe Placido Maria Nicolini był włoskim biskupem katolickim, który za pomoc w uratowaniu ponad 300 Żydów z nazistowsko-faszystowskich prześladowań podczas II wojny światowej otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Urodził się 6 stycznia 1877 roku w Villazzano, obecnie w prowincji i archidiecezji Trydentu. Wstąpił do benedyktyńskiego opactwa San Giuliano w Genui, gdzie 9 lipca 1899 r. przyjął święcenia kapłańskie.

W 1899 r. ukończył studia teologiczne w Rzymie, tam też wykładał teologię w Papieskim Instytucie Liturgicznym Świętego Anzelma. W 1908 r. został wybrany opatem w Praglia, zaś w 1919 r. powierzono mu opactwo Świętej Trójcy w Cava de'Tirreni.

22 czerwca 1928 papież Pius XI mianował Giuseppe Placido Maria Nicolini biskupem Asyżu. Święcenia biskupie otrzymał 2 września 1929 r. otrzymał z rąk kardynała Alessio Ascalesi.

Podczas II wojny światowej wraz z o. Aldo Brunaccim i o. Rufino Niccaccim uratował przed Zagładą ponad 300 Żydów, ukrywając ich w miejskich klasztorach oraz organizując dla nich fałszywe dokumenty.

Zmarł w Villazzano 25 listopada 1973 roku w wieku 96 lat i został pochowany w Asyżu w kaplicy Madonna del Pianto w katedrze San Rufino. W 1977 roku został uznany za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Ruch Walki z Antysemityzmem (The Combat Antisemitism Movement  – CAM) jest pozarządowym, globalnym, obywatelskim ruchem osób i organizacji, reprezentujących wszystkie religie i wyznania, zjednoczonych w walce z antysemityzmem. Wdrażając nowe i kreatywne rozwiązania jednoczy różne środowiska na całym świecie.


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona