CENTRUM RELACJI KATOLICKO-ŻYDOWSKICH IM. ABRAHAMA J. HESCHELA KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI JANA PAWŁA II

kategorie: [ Aktualności ]

Podsumowanie wystawy „Akcja, która zabiła miasto”

P. Manuela Tulli w trakcie zwiedzania wystawy. Fot. KUL
P. Manuela Tulli w trakcie zwiedzania wystawy. Fot. KUL
[otwórz w pełnym rozmiarze]

17 kwietnia zakończyła się wystawa „Akcja, która zabiła miasto. Opowieść o Lublinie i jego żydowskiej społeczności w cieniu Zagłady na podstawie fotografii i dokumentów z kolekcji Norberta Podleśnego. Wystawa ku pamięci ofiar akcji Reinhardt". Od 21.03, kiedy odbył się uroczysty wernisaż, ekspozycję prezentowaną w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL obejrzało prawie 400 osób. Wśród zwiedzających znaleźli się między innymi Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, Pani Profesor Mieke Bal - holenderska krytyczka i teoretyczka kultury, artystka wideo, wykładowca na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Amsterdamie oraz Uniwersytetu Amsterdamie wraz z Doktorantami KUL, Pani Redaktor Manuela Tulli – watykanistka, przedstawiciele Akademii Fotografii Nieoczywistej, Działu Nauki KUL oraz lubelskich szkół podstawowych nr 4 i 29.  

„Wspomnienia masowych morderstw sprzed lat nabierają dziś nowej aktualności. Nie ma nic bardziej przygnębiającego niż przypomnienie sobie o tym okrucieństwie. Dziękuję za jego ponowne unaocznienie” – napisała Prof. Bal w księdze gości.

Strona1Bal
Zdjęcie wykonane podczas wizyty prof. Bal, fot. KUL

Wystawa skierowana do ludzi młodych

Jak podkreślił podczas otwarcia wystawy reprezentujący rektora KUL ks. prof. Piotr Wiśniewski, prorektor ds. misji, „Cenne byłoby zaprezentowanie tej kolekcji młodzieży i uczniom lubelskich szkół. Wystawa i towarzyszący jej film są poruszające; przedstawiają miasto, które kiedyś kwitło, ale zostało głęboko zranione przez niemiecką okupację”.

Wystawa 5 mir
Rektor KUL, ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski podpisujący księgę gości, fot. KUL

Zainteresowania wystawą wśród młodzieży dowiodły grupy zwiedzających ze szkół oraz środowisk akademickich takich, jak Koło Naukowe Doktorantów KUL oraz Lubelskie Koło Akademickie SBP. Młodzi mieszkańcy Lublina mieli możliwość zapoznać się z bolesną historią miasta oraz tych, którzy zamieszkiwali je w okresie II Wojny Światowej. Była to także okazja do refleksji i upamiętnienia, pochylenia się nad miejscem i ludźmi, których już nie ma za przyczyną Nazistowskich zbrodni. Dla młodych ludzi był to moment konfrontacji z tragiczną rzeczywistością wojny i jej konsekwencjami. Wystawa stanowiła zatem nie tylko edukacyjną lekcję historii, ale i przestrzeń do zadumy nad wartością pamięci.

Wystawa3 szkol
Wizyta uczniów SP nr. 4

„Mogliśmy poznać tragiczną historię lubelskich Żydów, obejrzeć film przygotowany z okazji wystawy oraz nieprezentowane wcześniej fotografie z kolekcji Norberta Podleśnego, przedstawiające przedwojenne dzielnice żydowskie oraz lubelskie getto. Serdecznie dziękujemy pani Jagodzie Jaźwierskiej, kuratorce ekspozycji, za oprowadzenie po wystawie i twórczy dialog z młodzieżą” – można przeczytać w relacji z odwiedzin wystawy na profilu SP nr. 4 w Lublinie.

Unikatowa współpraca KUL, Państwowego Muzeum na Majdanku oraz prywatnego kolekcjonera

W ramach wyjątkowego przedsięwzięcia trzy różne podmioty – Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Państwowe Muzeum na Majdanku oraz prywatny kolekcjoner – połączyły siły, by wspólnie stworzyć poruszającą wystawę o bolesnej historii Lublina. Efektem tej współpracy był projekt, łączący pasję, wiedzę i zasoby instytucji naukowych z unikatowymi zbiorami prywatnymi. To pierwsze tego rodzaju partnerstwo, dzięki któremu odwiedzający mogli oglądać niepublikowane dotąd fotografie oraz niepokazywane wcześniej artefakty, stanowiące cenne świadectwo tragicznych wydarzeń. Organizacja wystawy pokazała, jak różne środowiska mogą wspólnie przyczynić się do pielęgnowania pamięci historycznej i tworzenia przestrzeni do refleksji nad przeszłością.

”Akcja, która zabiła miasto” to wspólny projekt Centrum Heschela KUL, Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL. W ramach inicjatywy Pan Damian Bieniek z Akademii stworzył film. Kuratorem wystawy była Pani Kustosz Jadwiga Jaźwierska z Biblioteki Uniwersyteckiej. Część zdjęć organizatorom udostępniło Państwowe Muzeum na Majdanku.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy, jak również wszystkim odwiedzającym ją Gościom.

opublikowano: 24 kwietnia 2025