CENTRUM RELACJI KATOLICKO-ŻYDOWSKICH IM. ABRAHAMA J. HESCHELA KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI JANA PAWŁA II

kategorie: [ Aktualności ]

Cztery tysiące osób na Drodze Krzyżowej na Majdanku

Tegoroczna Droga Krzyżowa na Majdanku organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży AL oraz Centrum Duszpasterstwa Młodzieży AL na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku była jubileuszowym, dwudziestym piątym wydarzeniem w historii całego przedsięwzięcia. Jej hasło przewodnie brzmiało: Krzyż drogą Nadziei, w nawiązaniu do trwającego aktualnie w Kościele Katolickim roku jubileuszowego, przebiegającego pod hasłem Pielgrzymi Nadziei. „Golgota Lubelszczyzny” pomimo wyjątkowo trudnych warunków pogodowych zgromadziła ponad 4 tys. osób, z których dużą część stanowiła młodzież. Ks. Abp. Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski podziękował młodym za przybycie, cytując Św. Jana Pawła II: – Szukałem was, a wy przyszliście do mnie. Myślę, że Chrystus i papież chcą wam dzisiaj podziękować – powiedział.

490707223 647474548161871 7658359256858004896 n
fot. KUL

Obecni byli także Dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku, Tomasz Kranz, ks. bp. Adam Bab, Biskup Pomocniczy Lubelski, od lat związany z KSM, duchowni kościoła Grekokatolickiego oraz ks. Bogdan Kowalik – były więzień obozu koncentracyjnego na Majdanku, który ze wzruszeniem podziękował zebranym za przybycie oraz przypomniał o konieczności podtrzymywania pamięci o trudnej przeszłości, tak aby więcej się nie powtórzyła. – To wasze świadectwo dla nas, którzy przeżyliśmy, że nie jesteśmy sami – powiedział.

490099795 647474458161880 5667168952042573219 n
fot. KUL

Poszukiwania światła w ciemności

– Pośród rozważań tegorocznej Drogi Krzyżowej chcemy przyjrzeć się tym pielgrzymom nadziei, którzy żyli na Majdanku w minionym wieku. Chcemy spróbować w ich historiach, realiach życia, odnaleźć odpowiedź na pytanie: "Czy w obozie koncentracyjnym było miejsce dla Nadziei?" – powiedział ks. Mateusz Wójcik z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży AL.

Część rozważań w trakcie nabożeństwa stanowiły świadectwa byłych więźniów w formie nagrań, opisujące realia życia w obozie. Nie zabrakło także refleksji na temat wyzwań stojących przed ludzkością w czasach obecnych. Nabożeństwo ubogacały stacje Drogi Krzyżowej własnoręcznie przygotowane przez młodzież, zaś krzyż nieśli przedstawiciele różnych środowisk.

Spotkanie zakończyło się modlitwą w intencji pokoju, tradycyjnie odmawianą wspólnie przez przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Grekokatolickiego.

opublikowano: 14 kwietnia 2025