Tegoroczna Droga Krzyżowa na Majdanku organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży AL oraz Centrum Duszpasterstwa Młodzieży AL na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku była jubileuszowym, dwudziestym piątym wydarzeniem w historii całego przedsięwzięcia. Jej hasło przewodnie brzmiało: Krzyż drogą Nadziei, w nawiązaniu do trwającego aktualnie w Kościele Katolickim roku jubileuszowego, przebiegającego pod hasłem Pielgrzymi Nadziei. „Golgota Lubelszczyzny” pomimo wyjątkowo trudnych warunków pogodowych zgromadziła ponad 4 tys. osób, z których dużą część stanowiła młodzież. Ks. Abp. Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski podziękował młodym za przybycie, cytując Św. Jana Pawła II: – Szukałem was, a wy przyszliście do mnie. Myślę, że Chrystus i papież chcą wam dzisiaj podziękować – powiedział.
Obecni byli także Dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku, Tomasz Kranz, ks. bp. Adam Bab, Biskup Pomocniczy Lubelski, od lat związany z KSM, duchowni kościoła Grekokatolickiego oraz ks. Bogdan Kowalik – były więzień obozu koncentracyjnego na Majdanku, który ze wzruszeniem podziękował zebranym za przybycie oraz przypomniał o konieczności podtrzymywania pamięci o trudnej przeszłości, tak aby więcej się nie powtórzyła. – To wasze świadectwo dla nas, którzy przeżyliśmy, że nie jesteśmy sami – powiedział.
Poszukiwania światła w ciemności
– Pośród rozważań tegorocznej Drogi Krzyżowej chcemy przyjrzeć się tym pielgrzymom nadziei, którzy żyli na Majdanku w minionym wieku. Chcemy spróbować w ich historiach, realiach życia, odnaleźć odpowiedź na pytanie: "Czy w obozie koncentracyjnym było miejsce dla Nadziei?" – powiedział ks. Mateusz Wójcik z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży AL.
Część rozważań w trakcie nabożeństwa stanowiły świadectwa byłych więźniów w formie nagrań, opisujące realia życia w obozie. Nie zabrakło także refleksji na temat wyzwań stojących przed ludzkością w czasach obecnych. Nabożeństwo ubogacały stacje Drogi Krzyżowej własnoręcznie przygotowane przez młodzież, zaś krzyż nieśli przedstawiciele różnych środowisk.
Spotkanie zakończyło się modlitwą w intencji pokoju, tradycyjnie odmawianą wspólnie przez przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Grekokatolickiego.