CENTRUM RELACJI KATOLICKO-ŻYDOWSKICH IM. ABRAHAMA J. HESCHELA KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI JANA PAWŁA II

Simchat Torah, czyli święto radości Tory

opublikowano: 17 października 2022 ,

Przykazanie radości

Simchat Torah, czyli radość Tory jest, jak wskazuje sama nazwa, świętem pełnym poczucia szczęścia. W Simchat Tora jedynym przykazaniem jest radość z powodu dziedzictwa Słowa otrzymanego od Boga. W wieczór rozpoczynający święto otwierana jest szafa (aron kodesh) zawierająca Pisma. Wynoszone są wszystkie zwoje Tory i proroków (Haftary). Następnie dzieci wymachują chorągiewkami, a bima, czyli podest, z którego komentowane jest Słowo, okrążany jest siedem razy tanecznym krokiem. Towarzyszy temu modlitwa o deszcz.

Nieustanny cykl Słowa Bożego

Jest to czas, kiedy są czytane ostatnie fragmenty Tory, przy czym zaczyna się od razu nowy cykl czytań: przejście do początku (Bereszit), do Księgi Rodzaju. Czynność ta przypomina, że błogosławieństwa Pana są niewyczerpane, i że do Jego Słowa można wracać raz po raz, a ono ciągle w nowy sposób będzie nas ubogacać.

Zasłyszane od Rabina

Parę lat temu uczestnicząc w wieczornej modlitwie podczas tego święta usłyszałam następującą historię. Pewien wieśniak został odwiedzony przez króla, który ofiarował mu swoją córka za żonę. Mężczyzna był bardzo zdziwiony, że spotkał go tak wielki honor. Córka króla była przepiękna, a on był prostym człowiekiem. Po trzech miesiącach od zawarcia małżeństwa wieśniak wysłał królowi zaproszenie na ucztę. Król oczywiście przyjechał, gdyż pragnął zobaczyć, jak powodzi się jego córce. Był jednocześnie bardzo zdziwiony wystawnością posiłku. Dopytywał więc zięcia: "Powiedz mi, z jakiej to okazji wystawiłeś tak wielką ucztę?" Mężczyzna odpowiedział: "Kiedy trzy miesiące temu oddałeś mi swoją córkę za żonę myślałam, że powrócisz, aby mi ją odebrać, ponieważ nie jestem godny tak wielkiego daru. Po pewnym czasie zrozumiałam jednak, że tak się nie stanie. Wprawdzie z opóźnieniem, ale postanowiłam ci podziękować za twoją niezasłużoną dobrość i hojność".

Podobnie jest z Izraelem. Otrzymał on Torę w dzień Pięćdziesiątnicy, w Szawuot. Radość Tory jest obchodzona dopiero trzy miesiące po jej otrzymaniu. Jest to czas radości płynącej z pewności, że dary Pana są na zawsze, a Jego Słowo jest dane by nas ubogacić i do Niego przybliżyć.