Aktualności

Zwyczaje i ukryte przesłanie święta Purim

Purim to dzień, w którym świętujemy ocalenie od zagłady z rąk perskiego doradcy króla, jak to opisuje Księga Estery. Jestem pewna, że wszyscy znacie tę historię, ale dla przypomnienia....

2024-03-21 Czytaj dalej...

„Bat kol” – „Głos z nieba” w biblijnej i rabinicznej tradycji

„Bat kol” – „Głos z nieba” w biblijnej i rabinicznej tradycji

W Ewangelii Jana (12, 28-30) czytamy: „Wtem rozległ się głos z nieba: «Już wsławiłem i jeszcze wsławię». (…) Rzekł Jezus: «Głos ten rozległ się nie ze względu na Mnie, ale ze względu na was”. Niebiański lub proroczy głos to dobrze znane zjawisko, które często pojawia się w żydowskiej literaturze i tradycji rabinicznej. Jest to przesłanie od Boga do ludzi za pomocą dźwięku, często nazywane w języku hebrajskim „Bat Kol” (córka głosu).

2024-03-15 Czytaj dalej...

Konferencja naukowa "Od idei „życia niewartego życia” do niewyobrażalnej zbrodni" upamiętniająca ofiary lubelskiego getta w 72. rocznicę jego likwidacji

Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela serdecznie zaprasza na konferencję naukową pod tytułem Od idei „życia niewartego życia” do niewyobrażalnej zbrodni, która odbędzie się w dniu 18 marca 2024 w auli CTW-113 o godzinie 11:00. Konferencja poświęcona jest pamięci Żydów, mieszkańców miasta Lublina i Lubelszczyzny, których brutalną deportację rozpoczęto w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku.

2024-03-14 Czytaj dalej...

„Polskie serce Jerozolimy” – pokaz filmu i debata o Domach Polskich w Jerozolimie

W samym centrum Starego Miasta w Jerozolimie mieszczą się dwa Domy Polskie – materialne i duchowe dzieło pochodzącego z ziemi lubelskiej ks. Marcina Pinciurka. Na bezpłatny pokaz filmu oraz debatę na temat historii tych polskich miejsc w Świętym Mieście zaprasza Centrum Heschela KUL już w poniedziałek 11 marca na godz. 17.00 na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

2024-03-04 Czytaj dalej...

Jezus i żydowscy mędrcy o nastawieniu do handlu w Świątyni

Jezus wypędza kupców i sprzedawców ze Świątyni. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie: czy ta krytyka handlu jest ogólnym oskarżeniem wszystkich Żydów w czasach Jezusa, czy też jest skierowana konkretnie przeciwko kapłanom Świątyni? – na to pytanie w komentarzu dla Centrum Heschela KUL odpowiada ortodoksyjny rabin Guy Alalus odnosząc się do słów Ewangelii trzeciej niedzieli Wielkiego Postu oraz nauczania żydowskich myślicieli czasów Drugiej Świątyni.

2024-03-03 Czytaj dalej...

Przemienienie na Górze Tabor Biblią Hebrajską odczytane

Podczas przemienienia Jezusa pojawiają się bohaterowie Biblii Hebrajskiej: Eliasz - Prorok i Mojżesz -Prawodawca. Obu na górach Bóg objawił swoją tożsamość. Przemienienie jest zapowiedzią ostatecznego nadejścia królestwa Bożego, a Góra Przemienienia przygotowaniem na Górę Kalwarii, gdzie Bóg zawrze z ludźmi Nowe Przymierze we krwi Chrystusa – tłumaczy w komentarzu dla Centrum Heschela KUL biblistka dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. UKSW. Nawiązując do żydowskiej literatury apokaliptycznej tłumaczy głęboką symbolikę ukrytą w Ewangelii Drugiej Niedzieli Wielkiego Postu.

2024-02-25 Czytaj dalej...

Jak Jezus rozumiał post - żydowska koncepcja postu dziś i w przeszłości

W judaizmie post jest pragnieniem oczyszczenia i zbliżenia się do Boga. Jego celem jest nawrócenie. Sam post jest bezużyteczny, jeśli nie prowadzi do porzucenia swoich złych uczynków – podkreślił Shlomo Libertovski w komentarzu dla Centrum Heschela KUL do Ewangelii pierwszej niedzieli Wielkiego Postu, tłumacząc, jak w judaizmie postrzegany był i jest obecnie post.

 

2024-02-15 Czytaj dalej...

Odwrócona perspektywa uzdrowienia trędowatego

Trędowaci dotknięci byli dwojakim nieszczęściem. Po pierwsze cierpieli z powodu choroby; po drugie wyłączeni byli ze społeczeństwa. Jezus uzdrawiając trędowatego nie tylko nie stał się nieczystym, ale udzielił mu swej własnej czystości. To nie nieczystość chorego „przeszła” na Jezusa, lecz czystość Jezusa objawiła się w trędowatym – powiedział ks. prof. Mariusz Rosik w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na VI niedzielę zwykłą 11 lutego.

2024-02-10 Czytaj dalej...

Jezus o kobietach liderkach w Kościele

Słuchając historii uzdrowienia teściowej Szymona Piotra, która wstała z łóżka i „usługiwała” Jezusowi i Jego uczniom, możemy odebrać ją jako przesłanie skierowane do kobiet, aby służyły mężczyznom zawsze i wszędzie, bez względu na okoliczności – o tym, dlaczego wrażenie to jest mylące i do czego wezwaniem może być ta historia, tłumaczy dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 4 lutego.

 

2024-02-03 Czytaj dalej...

Potrójnie fałszywe świadectwo diabła o Jezusie

W Ewangelii tej niedzieli czytamy, że Jezus surowo nakazuje milczenie szatanowi, który nazwał Go „Świętym Boga”. Mówi kategorycznie: „Milcz i wyjdź z niego” (Mk 1,25), dosłownie w tekście greckim: “Nałóż sobie kaganiec”. Ma ku temu powody – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 28 stycznia ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, biblista i publicysta, szef sekcji polskiej Radia Watykańskiego i serwisu Vatican News.

2024-01-28 Czytaj dalej...


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona