CENTRUM RELACJI KATOLICKO-ŻYDOWSKICH IM. ABRAHAMA J. HESCHELA KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI JANA PAWŁA II

kategorie: [ Aktualności ]

Dyplom doktora honoris causa KUL dla rabina Abrahama Skórki

Wybitny intelektualista i nauczyciel judaizmu, a także uniwersalny mędrzec i człowiek dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Tak rabina prof. Abrahama Skórkę określa uchwała Senatu KUL, na podstawie której otrzyma on tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Uroczystość odbędzie się 15 października – podczas inauguracji roku akademickiego 2023/2024 na KUL.

Żyjemy w dobrych czasach dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zapewne trudno byłoby sobie wyobrazić sytuację, w której rabin otrzymywać będzie doktora honoris causa na katolickim uniwersytecie, przy udziale i ku radości przedstawicieli Kościoła katolickiego. Nie byłoby to możliwe bez Soboru Watykańskiego II, który swoją słynną Deklaracją „Nostra aetate” z 1965 roku otworzył nowy etap w historii relacji między Żydami i chrześcijanami – podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Przypominając wielkie postaci dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, w tym Jana Pawła II – patrona i wykładowcy KUL, który jako pierwszy z papieży w 1986 r. odwiedził rzymską synagogę, wypowiadając tam słynne słowa o Żydach jako o umiłowanych braciach w wierze, rektor KUL porównał zasługi w tej dziedzinie rabina prof. Skórki z zasługami rabina Abrahama J. Heschela – patrona powstałego rok temu na KUL Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich, które pogłębia dialog chrześcijańsko-żydowski w obszarach naukowym, edukacyjnym i kulturowym. – Łączy ich nie tylko wspólne, należące do wielkiego patriarchy Izraela imię – Abraham. Tak jak Heschel inspiracji dla współczesnego judaizmu szukał w Starym Testamencie i nauczaniu proroków, tak rabin Skórka jako profesor nauczał literatury biblijnej. Jak Heschel angażował się w sprawy społeczne i „modlił się nogami” podczas marszy w obronie praw człowieka, tak rabin Skórka w przejmujący sposób razem z papieżem Franciszkiem wzywa do modlitwy o pokój dla Ukrainy, Europy i świata – ocenił ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II rozpocznie się o godz. 9 od mszy św. w Kościele Akademickim KUL, której przewodniczyć będzie metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Po niej, od godz. 11, zaplanowano ceremonię nadania tytułu doktora honoris causa KUL rabinowi prof. Abrahamowi Skórce, którą poprzedzi wystąpienie rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego. Poza laudacją, którą wygłosi ks. prof. Mirosław S. Wróbel oraz wykładem inauguracyjnym rabina prof. Skórki z przesłaniem do społeczności akademickiej KUL wystąpi również Wielki Kanclerz KUL, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Oprawę muzyczną zapewni Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki. Uroczystość będzie transmitowana za pośrednictwem strony internetowej Uniwersytetu - www.kul.pl.

O przyznanie tytułu doktora honoris causa dla rabina prof. Skórki zawnioskował dziekan Wydziału Filozofii KUL dr hab. Marek Lechniak, prof. KUL, po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Instytutu Filozofii KUL. Przedstawiciel tej instytucji prof. Jacek Wojtysiak omawiając działalność rabina Abrahama Skórki zwrócił uwagę, że mądrość, którą oferuje, zakorzeniona jest w tradycji. – Każdy problem (najczęściej o charakterze praktycznym lub egzystencjalnym) rozpatruje on w dwóch etapach. Zaczyna od obiektywnego opisu sytuacji, a następnie poszukuje w Biblii Hebrajskiej i w późniejszej tradycji żydowskiej tekstów, które tę sytuację oświetlają. Takie podejście stanowi dla nas chrześcijan wspaniałe świadectwo sięgania po Biblię jako lampę na ścieżkach naszego życia oraz daje nam głęboką lekcję czytania tu i teraz Biblii i jej komentarzy – stwierdził profesor.

Jako katolicka społeczność akademicka powinniśmy błogosławić Boga, dziękując mu także za Rabina Abrahama Skórkę, i powinniśmy dziękować samemu Rabinowi za wszystko, czego dokonał dla nas i dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego – dodał prof. Wojtysiak.

***

Prof. Abraham Skórka jest naukowcem, rabinem, teologiem i nauczycielem judaizmu. Urodził się w Argentynie w 1950 r., w 1973 r. zakończył studia na wydziale chemii. Jednocześnie ukończył studia rabinackie i został rabinem. W 1979 r. uzyskał na uniwersytecie w Buenos Aires doktorat na podstawie pracy z dziedziny biofizyki. Dodatkowo studiował w żydowskim seminarium rabinicznym Jewish Theological Seminary of America w Nowym Jorku – najważniejszym ośrodku judaizmu konserwatywnego, który stara się łączyć tradycje religijne z nowoczesnością, między innymi z nauką uniwersytecką. Od 1973 r. był rabinem kongregacji w Buenos Aires, głównie – od 1976 do 2018 r. – synagogi Benei Tikva. Był wykładowcą nie tylko w seminarium rabinicznym, ale też na uniwersytetach w Buenos Aires, a po przejściu na emeryturę w 2018 r. na uniwersytetach amerykańskich – w Filadelfii (Saint Joseph’s University, Gratz College) i obecnie w Waszyngtonie (Georgetown University).

opublikowano: 12 października 2023