CENTRUM RELACJI KATOLICKO-ŻYDOWSKICH IM. ABRAHAMA J. HESCHELA KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI JANA PAWŁA II

kategorie: [ Aktualności ]

W Warszawie odbędzie się kolejna edycja Marszu Modlitwy „Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego”

Marsz Modlitewny w Warszawie, rok 2013
Marsz Modlitewny w Warszawie, rok 2013
[otwórz w pełnym rozmiarze]

Inicjatywa z długoletnią historią

Co roku, w okolicach 19 kwietnia – daty wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim w 1943 roku – Polska Rada Chrześcijan i Żydów organizuje Marsz Modlitwy „Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego”. Udział w tym wydarzeniu bierze około setki mieszkańców Warszawy oraz gości z innych miast. Marsz, który odbywa się od przeszło 30 lat, prowadzi uczestników w milczeniu śladami Warszawskiego Szlaku Martyrologii Żydowskiej. Trasa rozpoczyna się przy pomniku Bohaterów Getta. Kolejnymi punktami na trasie są: Drzewo Sprawiedliwych, pomnik Szmula Zygielbojma, bunkier przy ul. Miłej 18 oraz kamień pamięci Janusza Korczaka. Zakończenie marszu ma miejsce przy pomniku na Umschlagplatzu, skąd Niemcy deportowali warszawskich Żydów do obozów zagłady.

Marsz 1
Upamiętnienie pamięci Mieszkańców, rok 2021

Przestrzeń jedności, skupienia, pamięci i modlitwy

W trakcie marszu nie odbywają się przemówienia. Zamiast tego, uczestnicy modlą się, odmawiając i śpiewając żydowskie i chrześcijańskie modlitwy, recytowane są także psalmy - wspólnie po polsku, w tłumaczeniu Czesława Miłosza. Na Umschlagplatzu odmawiana jest również modlitwa Jana Pawła II za naród żydowski, w miejscu, gdzie papież Polak modlił się osobiście. Przy każdym przystanku odczytywane są imiona i nazwiska mieszkańców Warszawy żyjących w jego okolicy przed Zagładą.

Dziękuję wam za wspólne świadectwo wiary polskich Żydów i chrześcijan na terenie byłego getta. Idąc w modlitwie śladami powstania wyrażamy odpowiedzialność wobec Boga i ludzi. Pamiętając bolesną historię stosunków chrześcijańsko-żydowskich, ten wspólny znak jest bardzo ważny – pisał w swoim liście do uczestników marszu w 2013 roku ks. biskup Heinrich Mussinghoff – ówczesny Przewodniczący komisji ds. religijnych stosunków z Żydami episkopatu niemieckiego.

20032
Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta, rok 2003

Godność człowieka ma swoje korzenie w Bogu. Dlatego ostatecznie nie da się zamordować ludzkiej godności. Mordercy nie mają ostatniego słowa u Boga. Taka jest nasza nadzieja dla ofiar – podkreślił.


Tegoroczna edycja marszu rozpocznie się w niedzielę 06 kwietnia 2025 r. o godz. 16 przy pomniku Bohaterów Getta.

opublikowano: 1 kwietnia 2025