CENTRUM RELACJI KATOLICKO-ŻYDOWSKICH IM. ABRAHAMA J. HESCHELA KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI JANA PAWŁA II

kategorie: [ Aktualności ]

Pierwszy w Polsce doktorat z dyscypliny nauk biblijnych obroniony na KUL

Pierwsza w Polsce obrona pracy doktorskiej z dyscypliny nauk biblijnych miała miejsce w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Obroniła ją siostra Dorota Chwiła, salezjanka, 29 stycznia – podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, który dodał, że nauki biblijne są perłą w koronie nauk teologicznych. W lutym 2024 r. dzięki wsparciu Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela, s. Dorota ukończyła pierwszy w historii kurs poświęcony manuskryptom hebrajskim przechowywanym w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej.

W głosowaniu tajnym komisja podjęła jednogłośną decyzję o przyjęciu obrony doktorskiej pt. „Ojcostwo Boga w Ewangelii Janowej w kontekście Targumu Neofiti 1. Analiza egzegetyczno-teologiczna” i nadaniu tytułu doktora siostrze Dorocie Chwile. Wskazane w tytule pracy teksty targumiczne to aramejskie tłumaczenia Biblii Hebrajskiej.

„Tekst, na którego podstawie opracowałam swój doktorat dostarcza nam wiedzy o wielu starożytnych tradycjach, które są spójne z tradycjami Ewangelii Janowej” – wyjaśniała, jeszcze przed obroną, siostra Dorota Chwiła. Przygotowując pracę doktorską prowadziła kwerendy naukowe w najważniejszych bibliotekach teologicznych w Rzymie i Jerozolimie.

Pracowała bezpośrednio nad tekstem Targum w bibliotekach Watykanu” – mówił w wystąpieniu promotorskim ks. prof. Mirosław Wróbel z Instytutu Nauk Biblijnych Wydziału Teologii KUL i wskazywał: „Praca mojej doktorantki jest pewnym ewenementem i wielkim powodem do dumy, bo jest pierwszą pracą doktorską z dyscypliny nauk biblijnych”.

Jej autorka, pracując nad tekstem biblijnym i targumicznym posługiwała się metodami analizy historyczno-krytycznej, analizy porównawczej oraz egzegezy teologicznej. Praca została napisana na seminarium z Literatury Międzytestamentalnej i Nauk Pomocniczych Biblistyki pod kierunkiem ks. prof. Mirosława Wróbla.

Pierwszy w historii kurs poświęcony manuskryptom hebrajskim przechowywanym w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej był projektem realizowanym od lipca 2023 r. wspólnie z Latynoamerykańskim Seminarium Rabinicznym z Argentyny we współpracy z innymi ośrodkami naukowymi. 14 specjalistów i naukowców z USA, Argentyny, Izraela, Kenii, Polski, Bułgarii, Kostaryki, Chile i Węgier otrzymało dyplomy ukończenia specjalistycznego kursu.

Siostra Dorota Chwiła ze wspólnoty salezjanek jest absolwentką studiów teologicznych, kursu propedeutycznego w zakresie języków biblijnych oraz Specjalistycznego Kursu Teologicznego na Wydziale Teologii KUL. Pracę magisterską również z zakresu nauk biblijnych broniła pod kierunkiem ks. prof. Mirosława Wróbla, dyrektora Instytutu Nauk Biblijnych, tłumacza i redaktora naukowego wydania polskiej edycji Biblii Aramejskiej. Podczas studiów w Szkole Doktorskiej KUL siostra Chwiła otrzymała dwukrotnie Nagrodę im. Profesora Zbigniewa Zaleskiego za wysoko punktowane publikacje naukowe.

KUL

opublikowano: 31 stycznia 2025