CENTRUM RELACJI KATOLICKO-ŻYDOWSKICH IM. ABRAHAMA J. HESCHELA KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI JANA PAWŁA II

kategorie: [ Aktualności ]

Nostra Aetate 60 lat później. Centrum Heschela partnerem prestiżowej konferencji

Centrum Heschela KUL jest partnerem międzynarodowego seminarium organizowanego przez Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża w Rzymmie w 60. rocznicę ogłoszenia soborowej deklaracji „Nostra aetate” (1965).

Sympozjum będzie miało charakter naukowy. Odbędzie się w dn. 18-19 listopada 2025 roku, a jego uczestnicy spotkają się w Rzymie. Istnieje możliwość uczestnictwa online.

Świat potrzebuje nieustannego budowania dojrzałych relacji międzyreligijnych. „Nostra Aetate” jest dziełem II Soboru Watykańskiego. Deklaracja została ogłoszona 28 października 1965 roku. Łaciński tytuł „Nostra Aetate” po polsku oznacza „W naszej epoce”. Dokument wpłynął znacząco na relacje Kościoła katolickiego i Żydów oraz judaizmu, przypominając korzenie chrześcijaństwa.

Seminarium 2
program wydarzenia, Pontifical University of the Holy Cross

„Nostra aetate” był kluczowym dokumentem. W kolejnych latach ukazywały się dokumenty Komisji do spraw judaizmu, która działała najpierw przy papieskiej Radzie, obecnie przy papieskiej Dykasterii do spraw Popierania Jedności Chrześcijan, które rozwijają tę deklarację, mówiąc m.in. o katechezie, wspólnej modlitwie, interpretacji Biblii.

W zaproszeniu na sympozjum „Nostra Aetate 60 Years Later” czytamy: „Kościół katolicki nie odrzuca niczego, co jest prawdziwe i święte w tych religiach. Ze szczerym szacunkiem traktuje te sposoby postępowania i życia, te nakazy i nauki, które choć różnią się pod wieloma względami od tych, które on wyznaje i przedstawia, to jednak często odzwierciedlają promień tej Prawdy, która oświeca wszystkich ludzi" (Nostra Aetate).

Czy Deklarację Nostra Aetate można uznać za ostateczny punkt zwrotny w tej złożonej i często burzliwej historii? Te i inne pytania będą przedmiotem międzynarodowego seminarium, które zaprasza naukowców ze wszystkich środowisk religijnych. Oprócz uczestnictwa wyznawców religii Abrahama, udział przedstawicieli buddyzmu z Risho Kosei Kai dodatkowo wzbogaci dialog, rozbudowując dyskusję w kierunku szerszej, globalnej wizji duchowego spotkania.

Seminarium ma na celu zachęcenie do interdyscyplinarnych badań, zdolnych do zidentyfikowania wspólnych ścieżek w kierunku głębszego zrozumienia naszego związku z rzeczywistością, która radykalnie wykracza poza nasze wspólne człowieczeństwo.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Pontifical University of the Holy Cross: https://www.pusc.it/teo/25NostraAetate/Iscrizioni

opublikowano: 3 lipca 2025