CENTRUM RELACJI KATOLICKO-ŻYDOWSKICH IM. ABRAHAMA J. HESCHELA KATOLICKI UNIWERSYTET LUBELSKI JANA PAWŁA II

kategorie: [ Aktualności ]

Heschel Center News - Treblinka. Spacer przez historię i pamięć

fot. FB / Muzeum Treblinka
fot. FB / Muzeum Treblinka
[otwórz w pełnym rozmiarze]

W niedzielę, 20 lipca o godzinie 12:00, w Muzeum Treblinka odbędzie się kolejny tematyczny spacer edukacyjny po dawnym niemieckim nazistowskim obozie zagłady i obozie pracy. Tym razem uczestnicy zapoznają się z tematem transportów do obozu, w związku z przypadającą 23 lipca 83. rocznicą pierwszego transportu Żydów do Treblinki. 

Spotkania z tragiczną historią 

Wydarzenie poprowadzi Anna Remiszewska, adiunkt w Dziale Edukacji Muzeum Treblinka. Jak mówi w rozmowie z Heschel Center News, spacery po Miejscu Pamięci Treblinka są organizowane od stycznia, cyklicznie – raz w miesiącu a ich tematyka wiąże się z rocznicami i historią tego miejsca. 

„Podczas lipcowego spaceru przybliżymy tematykę transportów do obozu w oparciu o relacje świadków. Opowiemy też historię obozów w Treblince. Nie zabraknie relacji więźniów, którzy przeżyli” – zapowiada. 

Spacer rozpocznie się przy parkingu obok punktu informacyjnego Muzeum. Potrwa około trzech godzin, a koszt udziału to 7 zł. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu edukacyjnego „Tematyczne spacery po Miejscu Pamięci Treblinka”. „Projekt ma na celu poszerzenie wiedzy nt. historii obozów w Treblince oraz losów ofiar” – tłumaczy Remiszewska.

Wyjątkowe spotkania

Jak zauważa, spacery mają także niespodziewany, poruszający wymiar: „Od marca na naszych spacerach trochę spontanicznie, a może celowo, pojawiają się osoby bezpośrednio związane z historią obozu pracy – często krewni, bliscy. Widząc informację na naszym Facebooku o takim spacerze, po prostu przyjeżdżają. Są to ludzie, o których my nie wiedzieliśmy, że dana osoba z rodziny przebywała w obozie pracy w Treblince” – mówi Anna Remiszewska. Jak dodaje, na jednym ze spacerów pojawiła się córka więźnia obozu pracy. „Przyjechała zobaczyć pozostałości po obozie i akurat był spacer, więc to połączyło nas – pracowników i rodziny byłych więźniów obozu” – wspomina przedstawicielka Muzeum Treblinka.

Dzięki temu spacery stają się miejscem wyjątkowych spotkań i wymiany świadectw. „Podczas spacerów opowiadamy indywidualne historie i wtedy uczestnicy spacerów dzielą się swoimi historiami, doświadczeniami rodzinnymi” – podkreśla Anna Remiszewska. 

Rocznica buntu więźniów Treblinki

Już wkrótce – 4 sierpnia – odbędą się także obchody 82. rocznicy buntu więźniów niemieckiego Obozu Zagłady w Treblince. Na sierpień zaplanowano też okolicznościową wystawę poświęconą właśnie powstaniu więźniów i historii obozu zagłady. We wrześniu przewidziano natomiast ekspozycję dot. uroczystości patriotyczno-religijnych w oparciu o historię obozu pracy, w tym roku szczególny akcent położono na Żwirownię i Czarną Drogę.

_________________________________________________________________
Heschel Center News

opublikowano: 17 lipca 2025