Kultura i religia żydowska oraz dialog chrześcijańsko-żydowski - roczny kurs w ofercie KUL
Kurs dokształcający, który proponuje Centrum Heschela KUL w ramach uniwersyteckiej oferty podnoszenia kwalifikacji zawodowych, to okazja do tego, abyśmy poznali lepiej judaizm, jego bogaty świat religijny i kulturowy - powiedział ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL, dyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela, kierownik kursu.
Ruszyły zapisy na szkolenie w zakresie kultury i religii żydowskiej oraz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Liczba miejsc ograniczona.
Bezpłatne zajęcia w ramach kursu, dofinansowane z budżetu Państwa – Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, realizowane będą online w soboty i niedziele. Potrwają jeden semestr. Jednym z prowadzących będzie rabin prof. Mark Diamond z Loyola Marymount University, który wprowadzi uczestników w judaizm z perspektywy żydowskiej. Będzie również możliwość wzięcia udziału w zajęciach Anny Zaborskiej poświęconych współczesnemu językowi hebrajskiemu w oparciu o nowoczesne platformy internetowe i nowe metody nauczania języków obcych. Kurs na temat żydowsko-chrześcijańskich korzeni Europy poprowadzi ks. dr hab. Waldemar Szczerbiński, prof. UAM.
Kurs jest propozycją dla tych, którzy, jak zaznaczył ks. prof. Kowalski, chcą poznać własne korzenie duchowe i kulturowe oraz budować kulturę dialogu, wzajemnego szacunku i zrozumienia w świecie zbyt często rozrywanym wojnami i konfliktami.
Uczestnicy szkoleń zapoznają się z historią oraz instytucjami religijno-społecznymi starożytnego Izraela, z którego wyrasta judaizm rabinacki, przyswoją komentarze żydowskie czasów średniowiecznych, nurty mistyczne, chasydzkie i wielość odłamów ortodoksyjnych, umiarkowanych i liberalnych współczesnego judaizmu. Będzie możliwość pogłębienia wiedzy na temat długiej i skomplikowanej historii relacji chrześcijańsko-żydowskich, z uwzględnieniem najważniejszych zjawisk, wydarzeń i dokumentów. Kursy ukażą także wpływ religii monoteistycznych chrześcijaństwa i judaizmu na kształtowanie tożsamości kulturowej szeroko pojętego judaizmu. - Chrześcijaństwo ma swoje korzenie w judaizmie, który mimo to ciągle jest chrześcijanom mało znany - podkreślił ks. prof. Marcin Kowalski, który jest kierownikiem kursu. - Często jest to dla nas wciąż obcy świat, a przecież z niego wyrasta chrześcijaństwo. Na wspólnym judeo-chrześcijańskim dziedzictwie duchowym wyrosła także kultura Zachodu - dodał.
Szczegółowe informacje na temat rekrutacji dostępne znajdują się na stronie: https://kandydat.kul.pl/podyplomowe/kulturazydowska/
Centrum Heschela KUL