Franciszek: cieszę się, że otwarto Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich w Lublinie

Cieszę się, że otwarte zostało w Lublinie Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich – podkreślił papież Franciszek podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie w środę 19 października.

- Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Potrzeba zgłębiania własnego życia, dotyczy również całych narodów. Warto poznawać historię swojej ojczyzny, aby zobaczyć obecne w niej ślady obecności Boga - powiedział papież, zwracając się do pielgrzymów.

Papież podkreślił, że cieszy się, że w Lublinie zostało otwarte Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich. - Życzę, by pomagało ono dowartościować wspólne dziedzictwo, nie tylko obu religii, ale także obu narodów. Z serca wam błogosławię - powiedział papież Franciszek.

Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela to nowa jednostka naukowo-edukacyjna KUL, która ma pogłębiać relacje katolicko-żydowskie na płaszczyźnie nauki, edukacji i kultury w wymiarze międzynarodowym. Uroczysta inauguracja Centrum miała miejsce 17 października 2022. W otwarciu udział wzięli m.in. prof. Susannah Heschel, córka prof. Abrahama J. Heschela, łaciński patriarcha Jerozolimy Pierbattista Pizzaballa oraz przedstawiciele środowisk żydowskich i katolickich.

Specjalne słowa skierowali m.in. prof. rabin Abraham Skórka, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Inicjatorem i założycielem Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela jest ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W skład Zarządu zostali powołani: dyrektor - ks. prof. Mirosław Wróbel oraz jego zastępcy: dr hab. Witold Mędykowski i ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.

Patronem Centrum jest prof. Abraham Joshua Heschel (1907-1972), żydowski teolog, filozof i poeta, który odegrał szczególnie ważną rolę podczas Soboru Watykańskiego II, wpływając na kształt deklaracji "Nostra aetate", która okazała się punktem zwrotnym w relacjach katolicko-żydowskich. Znany był nie tylko ze swoich prac na temat starotestamentowych proroków, ale także z działalności społecznej, wspierał np. Martina Luthera Kinga w walce o równouprawnienie Afroamerykanów.


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona